System prętów sprężających SAS 1050

W elementach konstrukcji, w których możliwy jest prostoliniowy przebieg cięgien sprężających, najlepszym rozwiązaniem są pręty sprężające. Decyduje o tym prosty i szybki montaż, niewielkie straty sił sprężającej i łatwość wykonania sprężenia. W efekcie otrzymujemy rozwiązanie, którego prostota i niezawodność bezpośrednio decyduje o ekonomii.

Pręt sprężający SAS 1050  Akcesoria systemu SAS 1050

Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest system prętów sprężających SAS 1050. Pręty SAS z powodzeniem są stosowane jako cięgna sprężające wewnętrzne (z przyczepnością, bez przyczepności) jak również cięgna sprężające zewnętrzne. Szeroki zakres średnicy prętów, o nośności charakterystycznej do 4572kN, oraz różnorodność akcesoriów powoduje, że znajduje on szerokie zastosowanie w budownictwie inżynieryjnym. Dodatkowo trapezowy gwint na całej długości pręta umożliwia przechowywanie i zastosowanie prętów w najcięższych warunkach budowy, bez potrzeby czyszczenia lub regeneracji gwintu przed ich użyciem.

Do przykładowych zastosowań prętów SAS można zaliczyć między innymi:

  • sprężenie podłużne i poprzeczne konstrukcji;
  • zakotwienie elementów obiektów w fundamencie;
  • sprężenie styków konstrukcji;
  • zakotwienie elementów technologicznych (podpora tymczasowa, awanbek);
  • wzmacnianie istniejących konstrukcji;

Gwarancją wysokiej jakości produktów systemu SAS 1050 jest Europejska Aprobata Techniczna oraz oznakowanie CE systemu. W Polsce system SAS objęty jest Aprobatą Techniczną IBDiM.

Zakres produkcji prętów SAS

Charakterystyka systemu prętów sprężających SAS

Pręty sprężające SAS

Pręty gwintowane SAS 1050 wytwarzane są w procesie walcowania na gorąco oraz przeciągania i odpuszczania. Pręty wyposażone są w gwint trapezowy zlokalizowany po dwóch przeciwległych stronach obwodu pręta. Gwint jest uzyskiwany podczas procesu walcowania. System SAS 1050 obejmuje zakresem pręty średnicy od 18mm do 75mm o nośności charakterystycznej do 4572kN.

Zabezpieczenie antykorozyjne cięgien może stanowić stalowa karbowana rura osłonowa lub rura PEHD. W zależności od przyjętego charakteru sprężenia cięgna, stosowane są różne rodzaje środka antykorozyjnego np. iniekcja cementowa w przypadku sprężenia z przyczepnością lub wypełnienie smarem antykorozyjnym przy sprężeniu bez przyczepności.

Podstawowa charakterystyka materiałowa prętów systemu SAS 1050

Zakotwienia cięgien SAS 1050/1035

Zakotwienie prętów SAS 1050 w konstrukcji może być realizowane w następujący sposób:

  • zakotwienie standardowe – płyta oporowa, nakrętka płaska;
  • zakotwienie sferyczne – płyta oporowa, nakrętka sferyczna;

Oba rodzaje zakotwień mogę pełnić rolę zakotwienia czynnego jak i biernego.

Zabezpieczenie antykorozyjne realizowane jest przez zabetonowanie zakotwień po sprężeniu konstrukcji. W przypadku sprężenia bez przyczepności zabezpieczenie antykorozyjne stanowi ocynkowana płyta oporowa oraz czapka osłonowa. Po sprężeniu cięgna, czapka wypełniana jest środkiem antykorozyjnym.
Szczegółowe dane dotyczące prętów oraz akcesoria do zakotwienia i łączenia prętów systemu SAS 1050 można znaleźć w katalogu systemu SAS 1050.

Zakotwienia bierne    Sprężenie poprzeczne ławy podłożyskowej    Sprężenie zewnętrzne dźwigarów głównych wiaduktu