System samowiercący ANP

System samowiercący ANP stosowany jest w geotechnice do wykonywania takich elementów jak gwoździe gruntowe i skalne, mikropale, mikropale kotwiące, kotwy bierne czy przewody iniekcyjne. Wszystkie wymienione zastosowania dostępne są w wersji tymczasowej lub trwałej.

Głównym elementem systemu jest stalowa żerdź z wytrzymałym, zimnowalcowanym gwintem na całej długości, dzięki czemu można ją przycinać i łączyć z dowolnych odcinków.
Opracowany kształt gwintu zapewnia bardzo wysoką przyczepność do kamienia cementowego, a typoszereg produkowanych średnic pozwala w ekonomiczny sposób dobrać żerdź do wymaganej nośności.

Pozostałe elementy tworzące system ANP to:

  • koronki wiertnicze, których szeroki wybór pozwala na dobranie właściwej koronki do każdych warunków gruntowych
  • łączniki zapewniające pełną nośność żerdzi
  • dystansery umożliwiające centrowanie żerdzi w otworze oraz utworzenie właściwej otuliny zaczynu cementowego
  • nakrętki kotwiące sferyczne lub płaskie
  • płyty oporowe wypukłe lub płaskie

Wszystkie elementy systemu samowiercącego ANP mogą na życzenie zostać zabezpieczone antykorozyjnie poprzez cynkowanie, farby epoksydowe, zaczyn cementowy lub kombinację wyżej wymienionych. Niewątpliwą zaletą systemu są również dostępne długości żerdzi od 2 do 4m, (inne długości dostępne na życzenie klienta) co ułatwia transport oraz instalację, a przedłużanie przy użyciu łączników pozwala na bezproblemowe osiągnięcie projektowanych długości.

Do wiercenia i instalacji systemu ANP wykorzystywane są standardowe wiertnice z głowicą obrotową lub udarowo – obrotową. W jednym procesie uzyskuje się 3 etapy wykonawcze elementu takiego jak mikropal czy gwóźdź gruntowy tzn. wiercenie, iniekcję oraz instalację zbrojenia. Również użycie odpowiednio dobranej koronki wiertniczej oraz sprzętu wiertniczego (wiercenie udarowo-obrotowe lub tylko obrotowe) przyspiesza prace montażowe. Wiercenie może odbywać się z wykorzystanie płuczki cementowej jak i powietrznej (w szczególności w skałach).

System samiowiercący ANP posiada Polską Aprobatę Techniczną wydaną przez IBDiM Nr AT/2014-02-3026 w której zawarte są szczegółowe dane techniczne oraz potwierdzone zastosowania w budownictwie.

System samowiercący ANP polecamy wszędzie tam gdzie z przyczyn terenowych lub czasu realizacji nie ma możliwości wykonania mikropala, gwoździa gruntowego czy skalnego w systemie tradycyjnym, np. SAS.

Do pobrania:
pdf System samowiercący ANP pl